Има ли нужда сватбеният специалист от фирмен уебсайт?
В съвременния английски език “Google it” означава “търся в Гугъл”. Този израз се превърна в глаголно действие, защото днес ние всички търсим всичко в Google, нали така? Google е неразделна част от нашето ежедневие.
Искам да ти разкажа една интересна история.
Един ден, търсейки в Гугъл производител на по-нестандартни сватбени торти в София, попаднах на снимка на торта с много интересен, красив дизайн. Кликнах на снимката с надеждата да се отвори сайта на производителя, но уви тя нямаше връзка.
Забелязах, че в ъгълчето с малък шрифт е изписано името на фирмата. Отново потърсих в Гугъл, вече с директното име и за моя най-голяма изненада не намерих никаква информация за въпросната фирма.
Продължих да търся в търсачката на Гугъл, докато най- накрая не намерих сладкарница с хубав уебсайт, която имаше презентации на сватбени торти, торти за рождени дни, мъфинчета и други лакомства. Освен галерията намерих подробна информация за вкусовете, видовете пълнежи и размерите торти, които могат да бъдат направени. В блога към сайта имаше снимки от истински сватби и щастливи младоженци, разказващи как тортата им е била едно от най-впечатляващите ястия на сватбата.
В страницата “За нас”, снимка на усмихната млада жена ме приветстваше с добре дошла и с приятелски тон разказваше своята история и как с целия си ентусиазъм и любов към тортите ще направи за мен най-красивата и вкусна торта. С две думи ще реализира мечтаната ми торта.
Подскочих от вълнение. Обадих се веднага на моите младоженци и с огромен ентусиазъм им разказах какво съм намерила за тях. Както може да се сетиш, това беше и фирмата, на която поръчахме сватбената торта от 180 парчета, мъфинчета за 8 деца, тортата за надиграване с кумовете и 180 малки бисквитки с инициалите на младоженците като подаръчета за гостите. Всичко на стойност 1520 лв.
На следващата година, друга двойка мои младоженци ми казаха, че имат позната, която от скоро е открила сладкарски цех и иска да им изработи торта без пари като подарък. Разбира се, това е чудесен подарък за едни младоженци. Аз веднага се свързах с тази дама и в разговора я попитах:
- А дали може да ми дадеш уебсайта си, за да погледна какво предлагаш?
Тя ми отговори – Ами аз нямам уебсайт.
- Аййй, казах аз, добре, а как те намират клиентите ти?
Тя много гордо ми каза – Имам Фейсбук страница. Те ме намират там.
Помолих я да ми даде Фейсбук страницата си и да ми изпрати малко снимки на мейла. Когато влязох във въпросната Фейсбук страница, останах изумена от разнообразието от информация. Снимки на торти се преплитаха с лични преживявания на въпросното момиче. Странни коментари на нейни приятели и закачливи съобщения от нейния приятел … Просто останах без думи.
Както и да е. Каква беше моята още по-голяма изненада- измежду снимките, които тя ми изпрати на мейла, аз видях същата тази очарователна торта, която намерих преди година и не успях да намеря кой е производителят.
Само като помисля, че всъщност тя можеше да направи тортата за предишната сватба. Това от моя гледна точка е загуба на поръчка за 1520 лева. Чудя се колко още е забибила, защото хората не са могли да я намерят.
Искрено съжалих това младо момиче, което беше много талантливо и способно, но не искаше и да чуе за сайт, в който да презентира таланта си.
Днешният ми пост е посветен на нея, защото тя все още няма собствен уебсайт и продължава да вярва, че Фейсбук й върши същата работа.
Дилемата на всеки нов бизнес е – имам ли нужда от уебсайт и дали Фейсбук няма да ми свърши по-добра работа?
Важен въпрос, защото уебсайтът е инвестиция, а страницата във Фейсбук е безплатна.
Спри тук и помисли какво мислиш ти по този въпрос?
В края на този пост искам да те помоля да споделиш с мен какво мислиш след като си го прочела.
Ето 5те неща, които според мен са най-съществените различия между уебсайт и Фейсбук и всеки новостартиращ сватбен професионалист трябва да вземе под внимание.

Разбира се има и други разлики между Фейсбук и уебсайт. Аз избрах тези пет, защото мисля, че те са най-важни за един сватбен агент, който иска да изгради добър имидж и силен бранд.
Важно е обаче да знаеш, че Фейсбук и блогът на твоя уебсайт трябва да работят ръка за ръка. Фейсбук е чудесна платформа да насочваш хора от там до твоя уебсайт.
Надявам се този пост да е бил интересен за теб. Ако да 😊, сподели го с приятели и ми остави коментар по-долу.
Топли прегръдки от мен и хубава и усмихната седмица!
Мариела 💖
Чудесна статия! Много полезна и поучителна.Напълно се съгласявам с горенаписаното и смятам, че в наши дни Facebook страниците се превърнаха в един “casual” формат на уеб сайтовете, в които можеш да придобиеш едно бързо, първоначално мнение,но не си даваме сметка,че това не е всичко, което може да ни бъде представено.
Здравей М. Николаева,
благодаря за този коментар.
Да уви много хора ръководещи малък бизнес, може би поради липса на средства или просто не намират за нужно, не си правят уебсайт. Само Фейсбук не е достатъчен. Потребителите търсят стоки и услуги в търсачките на Google и Yahoo, не във Фесйбук.
много полезна и поуюителна история!
Благодаря Ася, радвам се, че ти е харесала.
Здровей Мариела,много ми хареса историята ,много полезна информация ☺
Здравей Нина, много благодаря. Изключително много се радвам, че тази информация е полезна и интересна. Аз получих и няколко имейли от настоящи булки които ми писаха, че имат същият проблем – не могат да намерят в Гугъл сайтове на хотели, сватбени услуги и т.н. Искренно се надявам повече колеги да прочетат този пост и да помислят за позитивна промяна :).
Страхотна статия! Мисля, че по-добрия вариант е да създадеш и двете. Както безплатна фейсбук страница, така и да инвестираш в собствен сайт. Разбира се ако капитала не е достатъчен, винаги можеш първо да направиш страницата и в последствие да създадеш сайта, за да може бъдещите ти клиенти да те намерят. Няма как да отречем, че един добре направен и поддържан сайт създава много по-голямо впечатление.